Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. 

[X] ZamknijDowiedz się więcej »
Jesteś tu: Strona główna Artyści T.A.T.U. Biografia

T.A.T.U.T.A.T.U.T.A.T.U.T.A.T.U.T.A.T.U.Szalona brunetka Julia i uczuciowa rudowłosa Lena, czyli dwie nastolatki z Moskwy znane jako Tatu, są rosyjskim odpowiednikiem czegoś powstałego z mariażu popu i Prodigy.
''Ludzie albo nas kochają, albo nienawidzą, ale nikt nie pozostaje obojętny'' - twierdzi Lena Katina, starsza z dwóch przebojowych śpiewajšcych nastolatek. Tatu przełamało wszelkie bariery oddzielające od wspaniałego, nowego świata i stało się w zeszłym roku najbardziej kontrowersyjnym wydarzeniem we Wschodniej Europie za sprawą skandalizujšcej piosenki ''Ya Soshla S Uma'' (''All the Things She Said''). Opowiada ona o historii miłosnej dwóch młodych dziewczyn, a towarzyszący jej videoklip został Teledyskiem Roku w MTV Russia. Debiutancka płyta Tatu, wydana przez Universal Music Russia w 2001 roku, rozeszła się w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, co stanowi niesamowity sukces, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę skalę piractwa w Rosji. Na koncerty Tatu w dużych klubach i na stadionach przyszły tysiące fanów.
A teraz zwariowane nastolatki przygotowują się do podbicia Ameryki. Na próżno oczekiwać, że te dwie bliskie, zalotne przyjaciółki choć odrobinę stonują swe zachowanie cechujące się śmiałością, odwagą i niezależnością.
''Nasze piosenki nie są głupie'' - uważa Lena - ''Tatu jest szczere i uczciwe w opowiadaniu o sobie czy innych. Nie kreujemy naszego image'u z myślą o publiczności. W Rosji życie nie jest lekkie, łatwe i przyjemne. Jeśli coś nam się nie podoba, mówimy o tym prosto z mostu. Jeśli z czymś się nie zgadzamy: mówimy: ''spier...''.
Nawet popowa elektronika w wykonaniu Tatu jest najwyższej jakości, co skłoniło uznanego producenta Trevora Horna do pracy z nimi przy anglojęzycznych wersjach przebojów tego duetu; zostaną one wydane przez Interscope Records. Horn, którego dorobek stanowi zarówno członkostwo w The Buggles (''Video Killed The Radio Star''), współpraca z mistrzami progresywnego rocka - Yes oraz słynną grupą The Art Of Noise, jak i praca producenta dla The Pet Shop Boys, Grace Jones, Seala, Simple Minds czy Frankie Goes To Hollywood, porównuje brzmienie Tatu nie tylko z Prodigy, lecz także z zespołem, dla którego pracował w latach osiemdziesiątych - Propagandą.
Na zakończenie trzeba jeszcze zaznaczyć, że Tatu nie da się porównać z niczym na Wschodzie czy na Zachodzie. ''Rosjanie nie są ani czarni, ani biali'' - mówi Julia Volkova - ''Mamy własny sposób patrzenia na świat, pewnie inny, bo życie w Rosji jest inne, niż gdziekolwiek.''
Julia (urodzona 20. lutego 1985 roku) i Lena (urodzona 4. października 1984) znały się już wcześniej z innego zespołu, w którym śpiewały przed założeniem dwa lata temu Tatu. Na tym jednak kończy się to, co mają ze sobą wspólnego. Julia to jedynaczka pochodząca z rodziny klasy średniej; Lena, najmłodsza z trójki rodzeństwa, jest córką znanego muzyka i autora piosenek w stylu pop. ''Bardzo się kochamy, ale Lena stanowi moje całkowite przeciwieństwo'' - mówi Julia, która występowała także w filmach krótkometrażowych - ''Ona jest mało rozrywkowa - ja bardzo. Ona jest spokojna, dużo czyta - ja nie mam do tego głowy.'' A jednak to właśnie te przeciwieństwa pomiędzy poważną Leną i energiczną, bezpośrednią Julią uzupełniają się doskonale w Tatu. Teledysk do piosenki ''Nas nie dogoniat'' pokazuje Julię i Lenę prowadzące wielką cysternę z paliwem przez ośnieżone drogi Syberii, taranujące wszystko, co im stanie na drodze. ''W Tatu mówimy o tym, co czujemy, a nie o tym, czego inni by od nas oczekiwali'' - mówi Lena. ''Kochaj i bądź sobą, jak my.''


Michał Sobierajski - Rzeka


Nowości płytowe

więcej ›
Vital Idol: Revitalized
Vital Idol: Revitalized BILLY IDOL
Chris Cornell
Chris Cornell CHRIS CORNELL
Chmury nie było
Chmury nie było Kobong

Zapowiedzi

więcej ›
Vita Ce N’è
Vita Ce N’è EROS RAMAZOTTI
Woman Of The World: The B...
Woman Of The World: The B... AMY MACDONALD