Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. 

[X] ZamknijDowiedz się więcej »

Siesta Festival - Gdańsk 2011 - VARIOUS

Znajdź więcej: VARIOUS| Jazz
Siesta Festival - Gdańsk 2011
data premiery: 2011-04-29
nr katalogowy: 0600753340967

Siesta ma dziesięć lat. Miło z tej okazji zobaczyć się z Państwem w Gdańsku i posłuchać wspólnie muzyki. To być może najbardziej obok Lizbony „sjestowe” z miast, gdzie od stuleci spotykają się odległe kultury, gdzie z tęsknotą można spojrzeć na fale i zapragnąć dalekich podróży. Pomyślałem, że ta płyta może być zgrabną pamiątką tych dni. Nie jest to zatem kolejny album z naszej serii a raczej próba prezentacji  przyjaciół, którzy zgodzili się wziąć udział w urodzinowym przyjęciu.
Pierwsza część niech należy do Latynosów: świetlistej Sary, pogodnego Yamiego, zamyślonego Pedro. Nawet Souad, wielka postać Arabii, najwyraźniej wspomina czasy, kiedy jej przodkowie muzykowali w oazach Iberii. Tak brzmieć będą pierwsze wieczory Festiwalu. Ale już pierwszego maja spróbujemy zanurzyć się w urodę tradycji polskiej. W wybornym towarzystwie.
Do łąk Mazowsza i kurpiowskich chat przejdziemy na płycie łagodnie, jeszcze z latynoskim nerwem:  to Nap z Gregoire Maret’em i Gil z Romero Lubambo, nieprawdopodobny Gonzalo. Ale i koncert „Polka“ zabrzmi na rozdrożach gatunków. Między jazzem, folkiem, klasyką, muzyką popularną. Stąd i na tej płytce Maria z aranżacją lipy, jaka powstała dla jej koncertu z Yo Yo Ma, stąd AMJ z Branfordem Marsalisem i Tordem Gustavsenem; Szostakowicz znakomitego Rafała Kwiatkowskiego, wirtuozeria Kubiszyna. Wiele światów.
Koncert „Polka“ to pierwszy wieczór maja 2011. Dla wielu tak ważny moment Beatyfikacji Jana Pawła II. Jako bonus pozwoliliśmy sobie zatem przypomnieć wersję Barki , jaką AMJ nagrała w trio z Bzimem i ze mną by wspomóc Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Przez lata ten utwór zbierał pieniądze na stronie internetowej AMJ. Dziś może zrobić to na płycie a JP2 nie miałby nic przeciwko temu, jak sądzę:

http://hospicjum.lublin.pl/

Dziękuję, że zostali Państwo ze Siestą na tyle lat. Zapraszam na kolejną dekadę.

Marcin Kydryński


Aktualności

więcej ›
Blue Note Records świętuje jubileusz 80-lecia
2019-01-09

Dziedzictwo legendarnego domu wydawniczego zostanie uhonorowane między innymi nowymi seriami winylowymi, filmem dokumentalnym, specjalnymi koncertami i prezentacjami klasycznych grafik Blue Note. ... więcej ›

Archiwum wiadomości ›

Nowości płytowe

więcej ›
21st Century Liability
21st Century Liability YUNGBLUD
Woman Of The World: The B...
Woman Of The World: The B... AMY MACDONALD
Vita Ce N’è
Vita Ce N’è EROS RAMAZOTTI

Zapowiedzi

więcej ›
Nocturne. The Piano Album
Nocturne. The Piano Album VANGELIS
Faure Debussy Szymanowski...
Faure Debussy Szymanowski... RAFAŁ BLECHACZ, BOMSORI KIM
In Search Of Mona Lisa
In Search Of Mona Lisa SANTANA