Ta strona używa plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookies. 

[X] ZamknijDowiedz się więcej »

Nieulotne (Lasting) – muzyka do filmu Jacka Borcucha - DANIEL BLOOM

Znajdź więcej: DANIEL BLOOM| Klasyka
Nieulotne (Lasting)  – muzyka do filmu Jacka Borcucha
data premiery: 2013-02-05
nr katalogowy: 0028948102396

DANIEL BLOOM - kompozytor i producent muzyczny.

Skomponował muzykę  min. do filmów Kallafiorr, Tulipany, Wszystko co Kocham.

Znany z pięknych i bardzo przestrzennie rozbudowanych kompozycji. Jego ścieżki dźwiękowe były wielokrotnie nominowane do najważniejszych polskich nagród muzycznych i filmowych.  Muzyczny świat, który wykreował Daniel Bloom to rozpoznawalna i bardzo charakterystyczna przestrzeń dźwiękowa. Pojedyncze dźwięki w jego kompozycjach - zwłaszcza elektroniczne - są czymś równie ważnym, co harmonia czy temat muzyczny tworzący melodię. Elektronika, zastosowana w bardzo przemyślany  i  osobisty sposób stanowi główną siłę kompozytora. Na ścieżce dźwiękowej do filmu Tulipany  i Wszystko co kocham partie fortepianu zagrał Leszek Możdżer. Współpraca artystów przyniosła,  oryginalną w swej formie, elektroniczno – fortepianową muzykę.

Największą siłą muzyki Daniela Blooma jest różnorodność i nieprzewidywalność brzmieniowa i aranżacyjna. Każda z jego płyt jest kompletnie inna.  Każda jest oddzielną, muzyczną opowieścią. Jak mówi sam kompozytor: ”… najbardziej fascynuje mnie poszukiwanie i kreowanie dźwięków…”

Najnowszym dziełem artysty jest muzyka do filmu Nieulotne w reż. Jacka Borcucha. Premiera światowa filmu miała miejsce w Sundance USA, największym festiwalu kina niezależnego na świecie. To drugi film  reżysera, który dostał się do konkursu tego prestiżowego festiwalu. Pierwszym był Wszystko co kocham w 2010 roku. 

Muzyka z filmu Nieulotne to elektroniczna symfonia. Rozpoczynający płytę temat grany przez Leszka Możdżera otwiera w sposób przejmujący nieznaną mroczną przestrzeń. Muzyka ta jest nieoczywista, wychodząca często poza 12 tonową, klasyczną skalę.  Dźwiękom elektronicznym towarzyszą dźwięki natury jak w „Utworze na muchy i Pasterza” (Composition for flies and Shepherd) czy w „Uwerturze w powietrzu” (Overture In the air). Daniel Bloom posługuje się tu zupełnie inną narracją brzmieniową i kompozytorską, niż na poprzednich płytach. Frazy muzyczne są wyłącznie przyporządkowane kompozycjom na fortepian. Cała reszta to elektroniczna muzyka współczesna pozbawiona granic narzuconych przez 12 tonową skalę.  Jest w tym wszystkim przemyślany koncept dostosowania muzyki do rzeczywistego stanu emocjonalnego bohaterów filmu, poprzez tzw. „niezdeterminowanie”. Prekursorami muzyki niezdeterminowanej i odcinającej się od wcześniejszego romantyzmu XIX-wiecznego byli od lat 20 XX wieku min. John Cage i Henry Cowell. Obaj rozstrajali instrumenty i preparowali własne brzmienia tworząc zupełnie nową jakość w muzyce.  Instrumenty na płycie Nieulotne, momentami pięknie rozstrojone, rysują bardzo wyrazistą i przejmującą przestrzeń muzyczną. Przez całą płytę przewija się temat główny na fortepian.  Pozwala on na chwilę jakby zaczerpnąć powietrza...

 Soundtrack do filmu Nieulotne umożliwia  widzowi odbieranie obrazu w pełniejszy sposób. To ciąg dalszy historii bohaterów, którego jedynym ograniczeniem staje się  granica ludzkiej wyobraźni..

To ważny krok w poszukiwaniu dźwięków przez Daniela Blooma.

Tracklista - CD 1

1. Lasting
2. Requena
3. Composition for flies and Shepherd
4. Lasting moments
5. Love Theme
6. Overture in the air
7. Hidden star
8. Cylinder
9. Finca
10. Karina
11. Kelpie
12. Back to Cracow
13. Michał

Aktualności

więcej ›
Blue Note Records świętuje jubileusz 80-lecia
2019-01-09

Dziedzictwo legendarnego domu wydawniczego zostanie uhonorowane między innymi nowymi seriami winylowymi, filmem dokumentalnym, specjalnymi koncertami i prezentacjami klasycznych grafik Blue Note. ... więcej ›

Archiwum wiadomości ›

Nowości płytowe

więcej ›
21st Century Liability
21st Century Liability YUNGBLUD
Woman Of The World: The B...
Woman Of The World: The B... AMY MACDONALD
Vita Ce N’è
Vita Ce N’è EROS RAMAZOTTI

Zapowiedzi

więcej ›
Nocturne. The Piano Album
Nocturne. The Piano Album VANGELIS
Faure Debussy Szymanowski...
Faure Debussy Szymanowski... RAFAŁ BLECHACZ, BOMSORI KIM
In Search Of Mona Lisa
In Search Of Mona Lisa SANTANA